Büyümüş Lenf Bezleri Hastalığı, Yapılması Gerekenler

Büyümüş Lenf Bezleri Hastalığı, Yapılması Gerekenler
22 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 478 kez okundu.
Reklam

Büyümüş Lenf Bezleri Hakkında Bilgi Edinin

Çocuklarda lenf bezleri çoğunlukta enfeksiyonlar geçirdiğinde büyüyerek boyun kısmında gözle görünür duruma gelir, Lenf bezleri ilk görünümde ebeveynleri korkutsada, hemen teşhisinde uygun tedavi yöntemlerini uygularak bu soruna çözüm bulabilirsiniz.  Büyüyen lenf bezleri hakkında püf noktaları aşağıdaki yazımızdan detaylı şekilde takip edebilirsiniz.

Lenf bezleri, vücudumuzun savunma sisteminin önemli bir parçasıdır. Enfeksiyonlarla savaşmak için gerekli antikorları üreten hücreler, bu bezlerde bulunur. Bir enfeksiyon sırasında, o bölgeye yakın lenf bezleri aktifleşir, büyürler ve savunma hücreleri ve antikorların üretimi artar. Böylece, vücut enfeksiyon etkenine karşı korunmuş olur. Çocukların bağışıklık sistemi, sık sık önceden karşılaşmadığı mikroplarla karşılaşmakta, onlarla baş etmeye çalışırken vücudun normal bir reaksiyonu olarak lenf bezleri büyümektedir.

Belli bir bölgede büyümüş lenf bezleri, genellikle çevre dokulardaki enfeksiyonlara veya o bölgedeki cilt bütünlüğünü bozan kesik, yanık, çizik, sinek ısırığı gibi olaylara bağlıdır. Baş, boyun bölgesi çocuklarda büyümüş lenf bezlerinin en sık görüldüğü yerlerdendir. Anjin, diş veya dişeti enfeksiyonları, ağız içindeki başka enfeksiyonlar buna neden olur. Kafatasının arka bölümü, kulak arkasındaki bezlerde büyüme; bu bölgeyi ilgilendiren enfeksiyonlarda, kızamıkçık gibi bazı döküntülü hastalıklarda görülür.

Eğer vücuttaki lenf bezlerinde yaygın bir büyüme saptanırsa, bu durumun nedenleri

  • Enfeksiyonlar
  • Bazı romatizmal hastalıklar
  • İlaçlara reaksiyon
  • Lösemi gibi hastalıklar olabilir.

Bazen de lenf bezleri kendileri iltihaplanabilir ( bu duruma lenfadenit denir ). Bu durumda lenf bezi hızla büyür, üstünde kızarıklık, ısı artışı fark edilir. Antibiyotikle tedavi edilmesi gerekli olur.

Eğer lenf bezi şişmiş, ısı artışı veya kızarıklık yoksa izleme alınır. Neden olan enfeksiyon geçtikten 1-2 hafta sonra, küçüldüğü görülür. Ancak küçük çocuklarda, bu süreç bazen aylar alabilmektedir.

  • Eğer tüm vücutta lenf bezlerinde büyümeler varsa
  • Beraberinde ateş, kilo kaybı, gece terlemeleri varsa
  • Şişmiş lenf bezi giderek büyüyorsa
  • Ele sert ve hareketsiz geliyorsa
  • Büyüklüğü 1 cm’den fazlaysa,

gerekli araştırmaların yapılabilmesi için zaman kaybetmeden doktora başvurmak gereklidir.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Eğlence