Çocuklarda Rotavirüs İshali Nedir

Çocuklarda Rotavirüs İshali Nedir
20 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 449 kez okundu.
Reklam

Rotavirüs İshali Nedir

Küçük çocuklarda ağır şekilde geçen ishallerden sorumlu bir virüs türüdür.  Bu hastalık 2 gün sürerek kuluçka döneminden sonra yüksek ateş, kusma, karın ağrısı ve sulu ishal ile başlar. Ateşlenme ve kusma 2 günde bitsede bile ishal yaklaşık olarak 10 gün sürdüğü görülmüştür. Rotavirüs ishali hakkında daha fazla bilgi almak, teşhisi ve tedavi yöntemleri için yazımızı okuyunuz .

Rotavirüs ishali bulaşıcı mıdır

Rotavirüs çok bulaşıcıdır. Mikrop bulaşmış su veya gıdayla, mikrobu taşıyan eller yoluyla vücuda alınır. Yuva gibi kalabalık ortamlarda, özellikle çocuklar tuvaletten sonra ve yemekten önce ellerini yıkamayı unuttuklarında kolayca yayılır. O kadar bulaşıcıdır ki, genel hijyen koşulları ne kadar iyi de olsa, hemen her çocuk 5 yaşını doldurmadan rotavirüs ishali geçirmiş olmaktadır. Ülkemiz gibi ılıman iklim kuşağındaki ülkelerde, kış aylarında görülür. Özellikle 2 yaş altı küçük çocuklar etkilenir. Erişkinde ise, daha hafif seyreder.

Rotavirüs ishaline nasıl tanı konur

Kesin tanı, gaitada virüsün gösterilmesiyle konur.

Rotavirüs ishali nasıl tedavi edilir

Tedavinin amacı, çocuğun susuz kalmasını önlemektir. Ağızdan sık sık az miktarda sıvı alımı uygun olur. Doktor tuz- şeker karışımından önerebilir. Ağızdan yeterli sıvı alımı sağlanamazsa, özellikle küçük çocukta, hastaneye yatırılıp serum verilmesi gerekebilir. Anne sütü alan bebeğin emzirilmeye devam etmesi çok önemlidir. Antibiyotikler işe yaramaz. Kusma ve ishali durdurucu ilaçlar önerilmez.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Eğlence