Kurban Bayramı Ne Zaman ve Kurbanlık Seçmede Püf Noktalar

Kurban Bayramı Ne Zaman ve Kurbanlık Seçmede Püf Noktalar
12 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 595 kez okundu.
Reklam

2015 yılının son dini bayramı olan kurban  bayramına  haftalar kaldı. 24 Eylül 2015 günü bayramın 1.ci  günü olmak üzere 23 Eylül 2015  Arefe gününüde katarsak  4 yada 5 günlük bir bayram tatili  geçirebiliriz. İslam aleminin kutsal görevlerinden birisi  olan kurban alırkende kurban edilirkende bir çok  ayrıntıya dikkat  etmeliyiz. Uzmanlar kurbanlık seçerken bazı hususlara dikkat etmenizi  belirtiyor. İşte bazı  dikkat edilmesi  gereken hususlar ;

  1. Dış görünümü canlı olmayan, salya, burun akıntısı, pis kokulu ishali olan, vücudunda yara, şişlik, ödem olan hayvanların satın alınmaması.
  2. Hayvanların nereden geldiği bilinmelidir. Bunun için ilk iş, satıcıdan hayvanın nereden geldiğini gösteren menşe şahadetnamesi istenmeli, başka il veya ilçelerden gelen hayvanlardan ise yurtiçi veteriner sağlık raporu görülmelidir
  3. Hayvanların kulağında küpesi olmalıdır. Sığırlar için ayrıca sahibinin adı, adresi ve hayvanın kulağındaki küpe numarası ile uyumlu sığır cinsi hayvan pasaportu görülmelidir.

Kurbanlık Hayvanın Kesimleri  Hakkında ;

 

  1. Evlerdeki yemek ve mutfak artıkları verilmemeli, aşırı yemlemeden kaçınılmalıdır.
  2. Hayvanlara bolca kaliteli kuru ot veya kuru yonca verilmeli, verilecek kesif yem konusunda yetkililerden veya tecrübeli yetiştiricilerden bilgi alınmalıdır.
  3. Hayvanların önünde her zaman temiz su bulunmalıdır.
  4. Kurbanlık hayvanlara stres yaratacak kötü muamelelerden kaçınılması, kesim sonrası et hijyeni açısından oldukça önemlidir.
  5. Kesim öncesi kurbanlık hayvanlara 12 saat süresince yem verilmemesini, içebildikleri kadar su verilmesi.

Bunun gibi daha çok detaylara  dikkat etmenizi önemle bildiririz. Kurban bayramında tatile  çıkacakların arabası ile gitmeleri  durumunda  yol şartlarına  göre  ve araç servislerine  dikkat etmeleri gereklidir. Günümüzde  her  bayram yaşanan yol izdihamlarında bilinçsizce  yola çıkmamızdan  kaynaklanmaktadır. Aşırı sürat ve  uykusuz kesinlikle  yola çıkmayın.

 

 

 

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Eğlence