Öpücük Hastalığı ve Korunma Yöntemleri

Öpücük Hastalığı ve Korunma Yöntemleri
18 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 272 kez okundu.
Reklam

Öpücük Hastalığı

Nasıl Bulaşır

Hastalığa yol açan EBV; öpücük, aksırık, öksürük gibi yollarla hasta kişinin tükürüğüyle temas sonucu sağlam kişiye de bulaşır. Bir kez enfekte olan kişi, ömür boyunca virüsü taşıyacaktır.

Belirtiler Nelerdir

öpücük hastalığı 1 Öpücük Hastalığı ve Korunma YöntemleriEnfeksiyoz mononükleoz ; ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, boyunda veya başka bölgelerdeki lenf bezlerinde büyüme gibi genel belirtilerle başlar. Başağrısı, karın ağrısı, bademciklerde büyüme, cilt döküntüsü gibi belirtiler de görülebilir. Küçük yaşta enfekte olan çocuk, hastalığı belki de herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi atlatacaktır. Hastada bu belirtilerin bazıları veya tamamı görülebilir. Halsizlik, yorgunluk bazen haftalarca sürebilir.

Nasıl Tanı Konur

Muayenede saptanan bademciklerde büyüme, anjin tablosu, len bezlerinde büyüme, karaciğer ve dalakta büyüme; doktorunuzun monodan şüphelenmesine yol açacaktır. Kesin tanı içinse, kan testleri gerekli olacaktır.öpücük hastalığı 2 Öpücük Hastalığı ve Korunma Yöntemleri

Nasıl Tedavi Edilir

Diğer virüs enfeksiyonlarında olduğu gibi, enfeksiyoz mononükleozda da antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur. Hatta bu enfeksiyon sırasında; bazı antibiyotikler, ciltte döküntüye neden olmaktadır. Özellikle ilk günlerde yatak istirahati uygundur. Yeterli sıvı alımı sağlanmalıdır. Ateş için doktorun önereceği ateş düşürücü şuruplar kullanılabilir. Eğer dalakta büyüme varsa, dalağın zarar görmemesi için, en az 1 ay temas içeren sporlardan kaçınmak gerekecektir.

Nasıl Korunalım

EBV, ne yazık ki aşısı olan bir virüs değildir. Korunmak için bilinen hasta kişiden uzak durmak, tükürük temasından ( öpüşme, aynı kap kacağı kullanma…vb ) kaçınmak gerekir.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Eğlence